
Pacjent, który doznał szkody w wyniku niewłaściwego leczenia, może dochodzić rekompensaty finansowej. Sprawy te bywają skomplikowane, wymagają bowiem nie tylko znajomości prawa, ale też zrozumienia specyfiki procedur medycznych. Niewiele osób wie, gdzie zgłosić swoje zastrzeżenia i jak udokumentować zaistniałą sytuację. Już podpowiadamy!
Odszkodowanie w drodze ugody pozasądowej
Jednym z pierwszych kroków, jakie warto rozważyć, jest próba polubownego rozwiązania sporu z placówką medyczną. W wielu przypadkach szpitale lub ich ubezpieczyciele są otwarci na negocjacje, zwłaszcza jeśli pacjent posiada solidną dokumentację potwierdzającą błąd medyczny. Ugoda pozasądowa może być szybszą i mniej kosztowną alternatywą dla postępowania sądowego, jednak wymaga ostrożności. Podpisanie porozumienia zwykle oznacza rezygnację z dalszych roszczeń.
W trakcie mediacji dobrze skorzystać z pomocy prawnika, który zna specyfikę spraw o odszkodowanie za błąd medyczny. Jego rola polega nie tylko na negocjacjach z przedstawicielami szpitala, ale także na oszacowaniu wartości roszczeń, takich jak zadośćuczynienie za ból fizyczny i cierpienie psychiczne, zwrot kosztów leczenia czy utracone dochody.
Dochodzenie odszkodowania za błąd medyczny w postępowaniu cywilnym
Gdy negocjacje nie przynoszą rezultatu, pacjent może dochodzić roszczeń przed sądem cywilnym. Taka forma postępowania jest bardziej złożona i może potrwać kilka lat, jednak daje możliwość uzyskania pełnej kwoty odszkodowania oraz zadośćuczynienia za błąd medyczny. W pozwie należy dokładnie wskazać zakres poniesionej szkody, okoliczności zdarzenia oraz dowody potwierdzające winę personelu medycznego lub szpitala jako instytucji.
W sprawach o odszkodowanie za błąd medyczny sądy często korzystają z opinii biegłych. Dlatego też niezbędne jest staranne zgromadzenie dokumentacji, historii leczenia, wyników badań, opinii innych lekarzy. Pacjent musi wykazać, że doszło do błędu w sztuce lekarskiej, a jego następstwa były bezpośrednim skutkiem tego uchybienia. Wysokość zasądzonych kwot zależy m.in. od stopnia uszczerbku na zdrowiu, wieku pacjenta i długofalowych konsekwencji dla jego życia codziennego.
Zgłoszenie błędu medycznego do wojewódzkiej komisji
Alternatywą dla postępowania sądowego może być złożenie wniosku do wojewódzkiej komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Jest to organ administracyjny, który działa przy urzędach wojewódzkich i ma za zadanie rozpatrywać przypadki szkód, jakie wystąpiły w wyniku leczenia szpitalnego. Procedura ta jest uproszczona, bezpłatna i trwa zdecydowanie krócej niż proces cywilny, decyzja komisji zapada zwykle w ciągu kilku miesięcy.
Wniosek do komisji można złożyć, jeśli do zdarzenia doszło w wyniku działań lub zaniechań ze strony personelu medycznego, które doprowadziły do zakażenia, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci pacjenta. Komisja nie orzeka o winie lekarza, ale jedynie o zaistnieniu tzw. zdarzenia medycznego. Na tej podstawie można ubiegać się o świadczenie pieniężne do określonego limitu – maksymalnie 100 tys. zł i 300 tys. zł w przypadku śmierci.
Choć komisja nie rozstrzyga sporów tak kompleksowo jak sąd, jej decyzja może być podstawą do dalszych negocjacji z ubezpieczycielem szpitala. Warto pamiętać, że od decyzji komisji nie przysługuje odwołanie, ale można mimo to dochodzić roszczeń przed sądem, jeśli uzyskana kwota okaże się niewystarczająca.
Uzyskanie odszkodowania od szpitala za błąd medyczny może przybrać różne formy. Wybór odpowiedniej ścieżki zależy od okoliczności sprawy, oczekiwań pacjenta i gotowości do zaangażowania w bardziej złożone procedury. Niezależnie od wybranej drogi, pomoc kogoś z doświadczeniem może okazać się nieoceniona. To dzięki niej łatwiej oszacujesz szanse powodzenia i wywalczysz rekompensatę.