Mieszkanie w bloku posiada wiele zalet, jednak jak wszystko, ma również swoją mniej przyjemną stronę… Częstym problemem jest na przykład zalanie mieszkania przez sąsiada. Poniżej prezentujemy więc, co można w takiej sytuacji zrobić i jak starać się o odszkodowanie.
- Kiedy można dostać odszkodowanie za zalanie mieszkania?
- Jak zgłosić zalanie mieszkania jako szkodę majątkową?
- Od czego zależy wysokość odszkodowania za zalanie mieszkania?
Kiedy można dostać odszkodowanie za zalanie mieszkania?
Zalanie mieszkania to inaczej, tak zwana inna szkoda majątkowa, która najczęściej powodowana jest złym użytkowaniem lub wadliwą instalacją wodną w bloku. W wyniku niefortunnego zdarzenia poszkodowany narażony zostaje na szereg dodatkowych kosztów, których wartość może zostać pokryta przez odszkodowanie. Najczęstszymi następstwami zalania mieszkania może być konieczność suszenia ścian lub nawet całkowity remont pomieszczeń.
Zalanie mieszkania najczęściej spowodowane będzie czynnikami losowymi, ale przy zgłaszaniu szkody warto upewnić się, jakie dokładnie było źródło problemu. Zalanie mieszkania przez sąsiada może być spowodowane niepoprawnym użytkowaniem instalacji wodnej lub awarią sprzętu osobistego. Jest to istotne, ponieważ w takiej sytuacji odszkodowanie może być przyznane na bazie złożenia wniosku do własnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli mamy jednak do czynienia z zalaniem mieszkania z winy spółdzielni, to właśnie do tego organu powinniśmy kierować wszelkie roszczenia. Mówiąc dokładniej, zalanie spowodowane, na przykład wadliwymi pionami kwalifikuje nas do dochodzenia odszkodowania ze strony spółdzielni.
Jak zgłosić zalanie mieszkania jako szkodę majątkową?
Kiedy dojdzie już do zalania mieszkania, niezbędne będzie przygotowanie koniecznych informacji i dokumentów do uzyskania odszkodowania. Jeśli wystąpiło u nas zalanie mieszkania przez sąsiada, najważniejsze to zebranie niezbędnych informacji dotyczących szkody, przygotowanie polisy oraz zgłoszenie się do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego. W przypadku, kiedy zalanie mieszkania nastąpiło z winy spółdzielni, kroki są podobne, z tą różnicą, że szkodę zgłaszamy bezpośrednio do spółdzielni.
Warto tu również wymienić najważniejsze informacje i dokumenty, jakie należy przygotować przy zgłaszaniu szkody majątkowej. Podstawą przyznania odszkodowania za zalanie mieszkania będzie spis strat razem z ich wyceną. Jest to element kluczowy, ponieważ właśnie ta lista zostanie poddana analizie przez rzeczoznawców i na jej podstawie przyznane zostanie odszkodowanie.
Od czego zależy wysokość odszkodowania za zalanie mieszkania?
Wysokość odszkodowania za zalanie mieszkania powinna być proporcjonalna do poniesionej szkody. Przy szacowaniu wysokości odszkodowania warto również pamiętać o tym, że istnieją różne rodzaje szkód — majątkowe oraz od utraconych korzyści. Szkody majątkowe mogą bezpośrednio określać wykaz strat materialnych, relatywnie prostych do naprawy. Będą to na przykład zalane tapety, które wymagają wymiany, namokłe panele lub zniszczony sprzęt elektroniczny.
Szkodą materialną od utraconych korzyści możemy określić utratę potencjalnych korzyści, które nie są możliwe do naprawy w prosty i bezpośredni sposób. W przypadku zalania mieszkania może to być na przykład przestój w wynajmie, a tym samym przerwanie możliwości czerpania korzyści majątkowych.
Zastanawiając się więc, co zrobić w przypadku zalania naszego mieszkania, najważniejsze, to zachować spokój i przeanalizować dokładnie całą sytuację. Odszkodowanie za zalanie mieszkanie może nam przysługiwać, np. jeśli zawinił nasz sąsiad lub spółdzielnia mieszkaniowa. Po określeniu źródła szkody, ważne jest, aby zebrać jak najwięcej informacji o zdarzeniu i zgłosić je do odpowiedniego organu, towarzystwa ubezpieczeniowego lub spółdzielni. Warto również pamiętać o dokładnym określeniu rodzaju i wysokości szkód, których doznaliśmy.