Ostatnie lata pokazują, że poszkodowani pacjenci coraz częściej upominają się o swoje prawa. Prawie o 20 procent zwiększyła się liczba prowadzonych postępowań dotyczących błędów medycznych. Poniżej omawiamy przykłady najczęściej występujących błędów medycznych. Zapraszamy do lektury!
Czym jest błąd medyczny — definicja
Błąd medyczny to naruszenie praw pacjenta i postępowanie, które stoi w sprzeczności z powszechnymi zasadami wiedzy medycznej. Może to dotyczyć zarówno diagnozy, przeprowadzanej terapii, jak i rehabilitacji. Często konsekwencje błędu w sztuce lekarskiej okazują się nieodwracalne i powodować mogą kalectwo, traumy, a nawet śmierć pacjenta.
Warto również zaznaczyć, że samo sformułowanie „błąd w sztuce lekarskiej” lub „błąd medyczny” mają szersze znaczenie i odnoszą się także do osób, które nie są lekarzami, ale odpowiadają za błędy techniczne czy też organizacyjne.
Przykłady najczęstszych błędów medycznych
Najczęściej występującymi błędami medycznymi są te związane z błędnym rozpoznaniem choroby bądź nierozpoznaniem jej w ogóle i zbagatelizowaniem zgłaszanych objawów przez pacjenta. Zdarza się również, że lekarze stawiają diagnozę dotyczącą choroby, której pacjent nie ma, a wdrożone leczenie tylko mu szkodzi. Często również zdarza się, że lekarze błędnie dostosowują dawkę leku, przepisują nieskuteczne lekarstwa lub kierują na zabieg, który jest zbędny lub istnieją co do niego przeciwwskazania. Błąd wynikający ze złego zarządzania placówką czy też z nieprawidłowej organizacji związanej z procedurami nazywany jest błędem medycznym organizacyjnym.
Innymi przykładami błędów medycznych są:
- pozostawienie ciała obcego w ciele pacjenta po przeprowadzonym zabiegu,
- wskazanie przez lekarza na kontynuację porodu siłami natury, kiedy zaistniały podstawy do cesarskiego cięcia,
- błędne podanie grupy krwi,
- pomyłka tożsamości pacjentów,
- zły zakres przeprowadzonego zabiegu jak amputowanie złej kończyny,
- niezapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych,
- niesprawny sprzęt medyczny,
- złe prowadzenie dokumentacji medycznej,
- niewłaściwe wymogi sanitarne mogące prowadzić np. do zakażenia gronkowcem.
Dodatkowo lekarz jest zobowiązany do informowania o stanie zdrowia pacjenta, diagnozie oraz możliwych metodach leczenia czy diagnostyki, a także wynikach wdrożonego leczenia oraz rokowaniach. Jeśli ten obowiązek informacyjny nie zostanie spełniony, to również jest to błąd medyczny. Oczywiście pod warunkiem, że brak tych informacji skutkował wystąpieniem szkody pacjenta.
Kto może pomóc w przypadku błędu medycznego?
Jeśli podejrzewa się, że padło się ofiarą błędu medycznego warto zgłosić się do profesjonalisty, który pomoże na każdym etapie prowadzenia sprawy. Wyjaśni kwestie związane z formalnościami, odciąży przy dokumentacji oraz będzie, przed sądem, dążył do zadośćuczynienia za poniesione szkody.
Pomoc prawna jest bardzo ważna w skutecznym dochodzeniu do swoich praw, a kancelarie ją oferujące z reguły posiadają szerszy zakres usług i zajmują się również sprawami o innym charakterze.