Jak stanowi art. 415 kodeksu cywilnego „kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”. Przepis ten dotyczy również lekarzy, którzy jako specjaliści mający prawo do działania na osobie człowieka, spełniać muszą szczególnego rodzaju wymagania, których uchybienie stanowi winę lekarza i może prowadzić do jego odpowiedzialności odszkodowawczej względem pacjenta.
Jednym z rodzajów szkód wyrządzonych pacjentowi jest pozostawienie ciał obcych w polu operacyjnym. W ostatnich latach głośno było o procesach lekarskich, w których to zespół lekarski w wyniku braku należytej staranności pozostawił w ciele pacjenta chusty operacyjne, gazy, klamry, instrumenty chirurgiczne, tampony, szczypce a nawet sondę chirurgiczną. Tego typu zaniedbania zwykle prowadzą do ogromnych szkód w organizmie: mogą stanowić przyczynę zakażeń, ropienia, długotrwałych bólów, wyniszczenia organizmu, a nawet śmierci. Nierzadko do zdiagnozowania przyczyny problemów zdrowotnych dochodzi po wielu latach stawiania błędnych diagnoz i bezskutecznego leczenia.
Sąd Najwyższy niejednokrotnie wypowiadał się w powyższej kwestii, w związku z czym istnieje ugruntowany pogląd w orzecznictwie, który głosi iż pozostawienie ciał obcych w polu operacyjnym stanowi niedopełnienie ze strony lekarzy zachowania należytej staranności przy wykonywaniu ich funkcji i w żadnym razie nie stanowi ryzyka, na które poddając się zabiegowi, godzi się pacjent.
W przypadku poniesienie przez pacjenta szkody należy mu się odszkodowanie obejmujące wszelkie koszty wynikłe z uszkodzenia ciała bądź rozstroju zdrowia, rentę, jeżeli poszkodowany utracił zdolność do pracy zarobkowej bądź zwiększyły się jego potrzeby oraz zadośćuczynienie za doznane krzywdy.
Jeżeli Państwu bądź któremuś z Państwa bliskich została wyrządzona szkoda przy leczeniu, warto zwrócić się do Kancelarii OFN. Prawnicy Kancelarii dokonają dogłębnej analizy Państwa przypadku i pomogą w uzyskaniu jak najwyższego odszkodowania.