Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny spowodowany przez pijanego kierowcę

spisywanie protokołu po wypadku

Wypadki komunikacyjne z udziałem nietrzeźwych kierowców to wciąż częsty problem na polskich drogach. Poszkodowani muszą nie tylko zmierzyć się z trudnościami zdrowotnymi, lecz także z formalnościami związanymi z dochodzeniem należnych im świadczeń. Kto pokrywa szkody i jakie działania należy podjąć, by nie zostać z niczym?.

Kto wypłaca odszkodowanie za wypadek spowodowany przez nietrzeźwego kierowcę?

W przypadku wypadku komunikacyjnego z udziałem pijanego kierowcy podstawowym źródłem wypłaty świadczeń dla poszkodowanego pozostaje obowiązkowe ubezpieczenie OC sprawcy. Oznacza to, że nawet jeśli kierowca był nietrzeźwy, jego ubezpieczyciel powinien pokryć szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu. Dotyczy to nie tylko kosztów naprawy pojazdu, lecz także leczenia czy rehabilitacji.

Choć ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za wypadek komunikacyjny osobom poszkodowanym, nie oznacza to braku konsekwencji dla sprawcy wypadku. Po zakończeniu likwidacji szkody ⁣towarzystwo ubezpieczeniowe może domagać się od niego zwrotu wypłaconych kwot, to tzw. regres ubezpieczeniowy. W praktyce oznacza to, że nietrzeźwy kierowca ponosi bezpośrednią finansową odpowiedzialność za skutki swojego czynu, nawet jeśli formalnie objęty był polisą OC.

Dodatkowo pijany kierowca traci również ochronę z tytułu ubezpieczenia AC. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wszystkich towarzystw znajduje się zapis wyłączający odpowiedzialność za szkody spowodowane pod wpływem alkoholu. Jeśli więc sprawca zniszczył swój pojazd, nie może liczyć na zwrot kosztów jego naprawy.

W sytuacjach, gdy sprawca w nie posiadał aktualnej polisy OC, odszkodowanie za wypadek komunikacyjny wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Instytucja ta zabezpiecza interesy poszkodowanych w przypadku braku ubezpieczenia po stronie winnego. Po wypłacie świadczeń UFG również może dochodzić zwrotu kosztów od osoby odpowiedzialnej za wypadek.

Jakie roszczenia przysługują poszkodowanemu w wypadku komunikacyjnym?

Osoby poszkodowane w takim zdarzeniu mogą ubiegać się o różne formy rekompensaty. Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny z OC sprawcy obejmuje zwrot kosztów naprawy pojazdu, holowania, leczenia, dojazdów do placówek medycznych czy opieki nad poszkodowanym. W poważniejszych przypadkach możliwe jest również dochodzenie renty uzupełniającej, jeśli poszkodowany utracił zdolność do pracy.

Zadośćuczynienie za wypadek komunikacyjny przysługuje za doznaną krzywdę – ból, cierpienie fizyczne i psychiczne. Jego wysokość zależy od rozmiaru uszczerbku na zdrowiu oraz długości leczenia. Osobną kategorią są też roszczenia z tytułu pogorszenia jakości życia, np. trwałej lub czasowej niepełnosprawności.

W przypadku wypadku komunikacyjnego w pracy (np. podczas podróży służbowej), poszkodowany może dochodzić roszczeń nie tylko z OC sprawcy, ale również z ubezpieczenia wypadkowego ZUS oraz ubezpieczenia pracodawcy, jeśli takowe obowiązuje.

Jak dochodzić odszkodowania po wypadku z pijanym kierowcą?

Proces ubiegania się o rekompensatę najlepiej rozpocząć od zebrania dokumentacji – protokołu z miejsca zdarzenia, notatki policyjnej, dokumentacji medycznej, zdjęć pojazdu oraz danych świadków. W każdym przypadku warto złożyć jak najszybciej zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela sprawcy, a w razie jego braku – do UFG.

Jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty lub proponuje rażąco niską kwotę, możliwe jest skierowanie sprawy do sądu. Należy jednak pamiętać o terminach przedawnienia – zwykle wynoszą one 3 lata od momentu uzyskania wiedzy o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia.

Gdy sprawcą wypadku jest pijany kierowca, poszkodowani mają kilka możliwości, by odzyskać należne pieniądze. Sam kierowca natomiast nie unika konsekwencji – także tych finansowych. Im szybciej podejmiesz odpowiednie kroki, tym większa szansa na skuteczne dochodzenie swoich praw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *