Istnieją miejsca, takie jak aquaparki, które wiążą się z potencjalnym ryzykiem doznania urazu z racji specyficznych warunków zabawy. Mimo największej ostrożności i zachowania zgodnego z regulaminem zdarza się, że często ludzie ulegają tam wypadkowi. Co w sytuacji, gdy wskutek np. poślizgnięcia się, odniesiemy kontuzję w aquaparku? Czy należy nam się odszkodowanie? Odpowiadamy!
W jakich sytuacjach aquapark ponosi odpowiedzialność za wypadek?
Najważniejszą zasadą, do której zobowiązujemy się samym faktem przebywania na terenie aquaparku, jest stosowanie się do regulaminu obiektu. Ten zbiór reguł obowiązuje bezwzględnie każdego, po to, by zadbać o bezpieczeństwo odwiedzających. Ma być to rodzaj ochrony samego aquaparku, by uniknąć ewentualnych nieuzasadnionych odszkodowań w razie łamania regulaminu. Dlatego, obiekt ma prawo odmówić odpowiedzialności za wypadek w sytuacji, gdy do zasad się nie stosowaliśmy, np. biegaliśmy wokół basenów, albo niepoprawnie korzystaliśmy ze zjeżdżalni wodnej. Co jednak w sytuacji, w której trzymaliśmy się regulaminu, a i tak zdarzył się wypadek? W okolicznościach, w których do szkody osobowej w aquaparku dochodzi np. w wyniku wadliwej zabudowy, możemy dochodzić swojego prawa do odszkodowania, w czym może pomóc nam kancelaria odszkodowawcza. Aquapark powinien dbać o jakość swojego obiektu, zabezpieczyć odpowiednio atrakcje wodne, brzegi basenów, zjeżdżalnie i szatnie. Na terenie basenów musi też stale przebywać wykwalifikowany ratownik. Jeżeli w wyniku naruszeń bezpieczeństwa odwiedzających ulegniemy jakiemuś wypadkowi, to możemy rozpocząć roszczenia wobec aquaparku.
Jak ubiegać się o odszkodowanie za wypadek w aquaparku?
Szkoda osobowa, której doświadczyliśmy na terenie aquaparku, może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia na całe życie. Takie sytuacje wymagają dużej uwagi władz obiektu basenowego. Jeżeli reprezentuje nas określona kancelaria odszkodowawcza, to często załatwi za nas wszelkie formalności. Możemy spróbować porozumieć się z władzami aquaparku, nie znaczy to jednak, że faktycznie dojdziemy do konsensusu. Czasem konflikty mogą okazać się na tyle trudne, że konieczne będzie dalsze postępowanie prawne, a wtedy wsparcie kancelarii odszkodowawczej może okazać się szczególnie przydatne. W ostateczności to sąd może rozstrzygnąć uprawnienie do odszkodowania, warto jednak spróbować najpierw dialogu z obiektem, który odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo odwiedzających.
Kto odpowiada za wypłatę odszkodowania po wypadku w aquaparku?
Jeżeli w wyniku dialogu z władzami obiektu, lub na podstawie decyzji sądu, zostanie przyznane nam odszkodowanie pieniężne, to wypłaca je oczywiście aquapark. Przeważnie obiekty tego typu także często są ubezpieczone, swoich roszczeń dochodzimy więc nie bezpośrednio od obiektu, a od ubezpieczyciela. Po zgłoszeniu zdarzenia do ubezpieczyciela aquaparku i przedstawieniu dowodów potwierdzających okoliczności wypadku oraz poniesione szkody, należy nam się wypłata należności. Choć wydawać by się mogło, że całość jest łatwa, to ubezpieczyciele mogą negować nasze uprawnienie do otrzymania odszkodowania, dlatego czasem sprawy kończą się na salach sądowych.
Dochodzenie swojego odszkodowania bywa nieprzyjemnym doświadczeniem. Papierologia, dokumenty, to wszystko może być stresujące, dlatego dobrze jest zaufać kancelarii odszkodowawczej, która we wszystkim nam pomoże. Nie pozwól, aby formalności Cię przerosły. Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się, jakie masz możliwości uzyskania należnego odszkodowania.