Jeśli proces leczenia nie zakończył się w sposób korzystny, pacjent ma prawo do zgłoszenia roszczenia z tytułu błędu medycznego. Warto wiedzieć czym dokładnie jest błąd w sztuce lekarskiej i ile ma się czasu na jego zgłoszenie. Zapraszamy do lektury, jeśli zastanawiasz się, kiedy przedawnia się błąd medyczny.
- Czym jest błąd medyczny?
- Kiedy przedawnia się błąd medyczny?
- Jak liczyć czas przedawnienia roszczeń za błąd medyczny?
- Kiedy przedawnia się błąd medyczny?
Czym jest błąd medyczny?
Błąd medyczny to ogół czynności, które stoją w sprzeczności z powszechnymi zasadami wiedzy medycznej. Każda osoba, która doznała błędów w sztuce lekarskiej, ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie za błąd medyczny.
Ważne również jest, aby wiedzieć, jakie posiada się ramy czasowe, w których należy zgłosić błąd medyczny. Po upływie określonego czasu nie będzie możliwe ubieganie się o odszkodowanie za błąd lekarski.
Kiedy przedawnia się błąd medyczny?
Przedawnienie się błędu medycznego dotyczy terminu 3 lat, od momentu, w którym pacjent dowiedział się o wyrządzonej mu szkodzie i błędzie w sztuce lekarskiej. Ważne jest, aby podkreślić, że nie zawsze dzień, w którym doszło błędu medycznego, będzie datą, od której liczyć można bieg terminu związanego z przedawnieniem błędu medycznego.
Bardzo często występują sytuacje, w których pacjent dopiero po pewnym czasie zauważa nieprawidłowości, np. po niepoprawnie przeprowadzonej operacji i wiąże się to z przeprowadzeniem innych badań i diagnostyki.
Najważniejszym momentem jest wskazanie konkretnego terminu, w którym pacjent dowiedział się, że popełniony został błąd medyczny i udowodnienie tego, tak aby móc wskazać odpowiedzialność lekarza za błąd medyczny.
Błąd medyczny — przedawnienie roszczenia u dzieci
Wskazywany wcześniej 3-letni związany z przedawnieniem roszczeń pacjentów, nie ma zastosowania wśród pacjentów dziecięcych. Dzieci mogą dochodzić swoich praw i odszkodowania za błąd medyczny w terminie do dwóch lat od momentu uzyskania pełnoletności, czyli od urodzenia mają 20 lat na no, aby udowodnić, że zaszła szkoda osobowa.
Zaznaczyć należy, że polskie prawo dopuszcza przypadki, kiedy to osoba posiadająca 16 lat uznana jest za pełnoletnią i w takim przypadku czas związany z przedawnianiem roszczeń i ubieganiem się o odszkodowanie za błąd medyczny jest krótszy o 2 lata.
Jak liczyć czas przedawnienia roszczeń za błąd medyczny?
Okres przedawnienia roszczeń za błąd medyczny wynosi 3 lata, od momentu, kiedy pacjent dowiedział się o zaistniałej sytuacji. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, kiedy błąd w sztuce lekarskiej powstał na skutek popełnienia przestępstwa. Wówczas okres 3-letni, zastąpiony zostaje 20-letnim.
Co więcej, wcale nie musi zapaść wyrok skazujący w postępowaniu karny, ponieważ sąd cywilny na skutek własnego postępowania może orzec, że konkretne czynności podejmowane przez lekarza bądź personel medyczny złamały prawo.
Jak widać kwestie związane z błędem medycznym, jego przedawnieniem oraz odpowiedzialnością lekarza za ten błąd są dosyć skomplikowane i zawiłe. Warto w przypadku ich wystąpienia skonsultować się z prawnikiem, zajmującym się odszkodowaniami za błąd medyczny i przeanalizować swój przypadek walcząc o rekompensatę poniesionych strat.