Otrzymane odszkodowanie za wypadek komunikacyjny nie zawsze jest w takiej wysokości, o jakiej się myślało. Ważne jest więc aby wiedzieć, jakie posiada się możliwości, dzięki którym otrzymana rekompensata może być większa.
- Wypadek komunikacyjny — definicja
- Czym jest odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?
- Wypadek komunikacyjny — postępowanie
Wypadek komunikacyjny — definicja
Zdarzenie może zostać uznane za wypadek komunikacyjny, jeśli spełnione zostały 3 warunki:
- Zdarzenie miało miejsce na lądzie, wodzie bądź w powietrzu.
- Uczestniczył w zdarzeniu co najmniej jeden pojazd, z zaznaczeniem, że nie musi posiadać napędu elektrycznego lub spalinowego.
- Biorący udział w zdarzeniu ponieśli uszczerbek na zdrowiu lub stracili życie.
Tylko spełnienie tych warunków pozwalana na zakwalifikowanie zdarzenia jako wypadku komunikacyjnego i odróżnia je od kolizji.
Z powyższego wynika, że zarówno sprawcą, jak i samym uczestnikiem wypadku komunikacyjnego nie musi być kierowca samochodu osobowego, a sprawa może dotyczyć np. prowadzącego pojazd rolniczy, pieszego, rowerzystę, użytkującego elektryczną hulajnogę, woźnicę konnego zaprzęgu czy kapitana statku.
Wypadki komunikacyjne można podzielić na:
- zwykłe i średnie — powodujący uszczerbek na zdrowiu trwający od 7 do maksymalnie 28 dni,
- ciężkie — skutkujące ciężkim uszkodzeniem ciała trwającym powyżej 28 dni lub nawet śmiercią poszkodowanego.
Czym jest odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?
Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny to forma świadczenia za szkodę rzeczową lub osobową, która powstała na skutek tego zdarzenia.
Kodeks cywilny jasno określa, że każdy uczestnik zdarzenia ma prawo ubiegać się odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, w tym:
- poszkodowany,
- sprawca — odszkodowania za wypadek komunikacyjny sprawcy są pomniejszane o procent związany z przyczynieniem,
- pasażer/pasażerowie — o ile nie podróżowali z kierowcą będącym pod wpływem alkoholu.
Co ważne odszkodowanie przysługuje również po wypadku komunikacyjnym w pracy. Często zdarza się, że osoby uprawnione do otrzymania świadczenia, nie ubiegają się o nie, z uwagi na brak wiedzy lub wprowadzenie w błąd. Najczęściej błędne informacje przekazują ubezpieczyciele sprawcy, twierdząc, że odpowiedzialność leży po stronie pracodawcy. Jest to oczywista nieprawda, odszkodowanie należy się z polisy OC sprawcy, czyli winnego wypadku komunikacyjnego przy pracy.
Wypadek komunikacyjny — postępowanie
Aby otrzymać odszkodowanie z tytułu wypadku komunikacyjnego, należy jak najszybciej zgłosić powstałą szkodę. Co prawda jest na to czas, odpowiednio:
- 3 lata od dnia powstania szkody,
- 20 lat jeśli szkoda ta to wynik przestępstwa.
Nie warto jednak zwlekać. Im dłużej się czeka, tym więcej szczegółów zostaje zapomnianych.
Po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel analizuje wniosek i do 30 dni powinien rozpatrzeć sprawę. Jeśli jest ona skomplikowana może czas wydłużyć.
Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny jest wynagrodzeniem doznanych krzywd i należy dochodzić należnych pieniędzy.
Warto też wiedzieć, jak uzyskać większe odszkodowanie za wypadek komunikacyjny. Najlepszym sposobem jest wejście na drogę sądową, która pozwala na zastosowanie więcej możliwości oraz odwołanie się od decyzji.
Jest to bardzo ważne, ponieważ najczęściej świadczenia uzyskane poprzez drogę sądową są znacznie wyższe niż proponowane przez ubezpieczyciela podczas propozycji porozumienia.