Szpital to bardzo specyficzne miejsce, do którego trafiamy, borykając się z często poważnymi chorobami. Nie jesteśmy jedynymi pacjentami i przez to wystawiamy swój osłabiony organizm na liczne wirusy i bakterie, np. na gronkowca. Co w sytuacji, gdy zostaniemy nim zarażeni? Odpowiadamy, czy takie okoliczności to błąd medyczny i co powinniśmy zrobić w przypadku zakażenia gronkowcem w szpitalu!
Czy gronkowcem możemy zarazić się w szpitalu?
Gronkowiec to bakteria o kilku odmianach, ale ta o największej, niechlubnej sławie to Staphylococcus aureus, czyli gronkowiec złocisty. Jest to jednocześnie najgroźniejsza odmiana tego drobnoustroju, ponieważ odporna jest na wiele antybiotyków, przez co trudno z nią walczyć. Do zakażenia niestety może dojść w szpitalu, najczęściej przez niedopilnowanie procedur higienicznych, kontakt z osobą zakażoną, brudną powierzchnią i źle zdezynfekowanym sprzętem medycznym. Trzymanie się ścisłych regulaminów ze strony zespołu medycznego jest niezwykle istotne przy zapobieganiu takiej sytuacji. Gronkowiec może powodować liczne dolegliwości i stanowi zagrożenie dla zdrowia. Jeżeli jesteśmy świadkami niedotrzymywania zasad dezynfekcji lub niepokoją nas warunki higieniczne w danej placówce, to powinniśmy zacząć to dokumentować. Może być to bardzo ważne w przypadku udowodnieniu błędu medycznego, w razie zakażenia gronkowcem.
Kiedy zakażenie gronkowcem będzie błędem medycznym?
Nikt z nas nie jest nieomylny i każdemu pewnie nie raz i nie dwa zdarzyło się popełnić błąd w miejscu pracy. W przypadku personelu szpitalnego takie błędy mogą mieć jednak bardzo dotkliwe konsekwencje, dlatego pracownicy ochrony zdrowia działają pod szczególną presją. W prawie funkcjonuje specjalny termin, czyli błąd medyczny, który określa, z czym mogą wiązać się pomyłki w szpitalu. Nie każde powikłanie w szpitalu będzie można jednak w ten sposób określić. Zakażenie gronkowcem to poważna dolegliwość, ale niekoniecznie zawsze wiąże się z błędem medycznym. Musi dojść do szeregu zaniedbań i niedopatrzeń, by daną sytuację określić tym mianem. Powinniśmy też posiadać jasne dowody ukazujące oczywiste uchybienia w zachowaniu zasad higieny, by móc mówić o błędzie medycznym przy zakażeniu gronkowcem. Będąc w posiadaniu dowodów na zaniedbania w przypadku zarażania bakterią, dobrze jest skontaktować się z kancelarią odszkodowawczą, która pomoże nam dojść naszych praw.
Czy należy nam się odszkodowanie od szpitala po zakażeniu gronkowcem?
Jeżeli w wyniku niedopatrzenia lub nieprzestrzegania regulaminów doszło do zarażenia gronkowcem, to możemy dochodzić odszkodowania z racji na wystąpienie błędu medycznego. Musimy mieć jednak konkretne argumenty świadczące za tym, że nasze zakażenie było spowodowane wyraźnymi zaniedbaniami pracowników szpitala, jak np. niepoprawne czyszczenie przestrzeni, brak rękawiczek lub niezmienianie ich, kontakt z osobą zarażoną i brak dezynfekcji, ogólne złe warunki higieniczne. W takiej sytuacji dobrze jest zgłosić się do dyrekcji szpitala i spróbować osiągnąć porozumienie i dobrowolną wypłatę odszkodowania. Nie zawsze jest to jednak osiągalne i pomoc specjalisty prawnego może okazać się nieoceniona, gdy sprawy znajdą swój finał w sądzie.
Zakażenie gronkowcem przy niedotrzymaniu procedur higienicznych przez personel, jest sytuacją, w której możemy żądać odszkodowania z racji na błąd medyczny. Zaufaj naszej kancelarii odszkodowawczej i daj sobie pomóc w dochodzeniu swoich praw!